fbpx

Kontakta oss


Större sällskap & frågor

Ge oss feedback på vår mat och service så vi kan bli bättre. Kontakta din restaurang och låt dem veta vad du tycker! För större sällskap och eventuella frågor kontakta oss gärna per telefon eller via mail. Se kontakt information under kontaktuppgifter.

Vill du boka foodtruck?

Läs mer här på vår foodtruck sida.

Vill du bli en del av Brödernas?

Om du är intresserad av att börja jobba med oss på Brödernas är du välkommen att besök vår rekryteringssida och skicka in din ansökan till oss.

Kontaktuppgifter

Brödernas Huvudkontor
Sjövikskajen 8
117 58 Stockholm
Stockholms län

Arboga

Restaurang Brödernas Arboga
Burskapsvägen 3C
732 95 Arboga
T: 0589-356300
E: arboga@brodernas.nu

Borlänge

Restaurang Brödernas Borlänge
Gyllehemsvägen 22
784 37 Borlänge
T: 0243-14505
E: borlange@brodernas.nu

Borås City

Restaurang Brödernas Borås City
Stora Brogatan 9
503 30 Borås
T: 072-1447108
E: boras.city@brodernas.nu

Borås Knalleland

Restaurang Brödernas Borås Knalleland
Bergslenagatan 8
506 30 Borås
T: 033-7245200
E: knalleland@brodernas.nu

Bromma

Restaurang Brödernas Bromma
Bergslagsvägen 268
168 51 Bromma
T: 08-269500
E: bromma@brodernas.nu

Eskilstuna

Restaurang Brödernas Eskilstuna
Gunborg Nymans väg 2
632 22 Eskilstuna
T: 016-128700
E: eskilstuna@brodernas.nu

Falkenberg

Restaurang Brödernas Falkenberg
Storgatan 35
311 31 Falkenberg
T: 0346-10242
E: falkenberg@brodernas.nu

Farsta Centrum

Restaurang Brödernas Farsta Centrum
Kroppaplan 15
123 47 Farsta
T: 08-4403949
E: farsta@brodernas.nu

Gustavsberg

Restaurang Brödernas Gustavsberg
Odelbergs väg 3
134 40 Gustavsberg
T: 08-41013170
E: gustavsberg@brodernas.nu

Hammarby Sjöstad

Brödernas Hammarby Sjöstad
Hammarby Allé 101
120 64 Stockholm
T: 08-4403940
E: sjostan@brodernas.nu

Hansa

Restaurang Brödernas Hansa
Stadt Hamburgsgatan 7
211 38 Malmö
T: 040-81727
E: hansa@brodernas.nu

Helsingborg Central

Restaurang Brödernas Helsingborg Central
Helsingborg Central
252 78 Helsingborg
T: 042-52045
E: helsingborg@brodernas.nu

Hornstull

Restaurang Brödernas Hornstull
Hornsgatan 180
117 34 Stockholm
T: 08-6683404
E: hornstull@brodernas.nu

Hyllie

Restaurang Brödernas Hyllie
Hyllie Stationstorg 5
215 32 Malmö
T: 040-471471
E: hyllie@brodernas.nu

Järntorget

Restaurang Brödernas Järntorget
Järntorget 8
413 04 Göteborg
T: 031-3501702
E: jarntorget.gbg@brodernas.nu

Jönköping City

Restaurang Brödernas Jönköping City
Östra Storgatan 12
553 21 Jönköping
T: 036-40090
E: jonkoping.city@brodernas.nu

Jönköping Solåsen

Restaurang Brödernas Jönköping Solåsen
Solåsvägen 4
553 03 Jönköping
T: 036-4404098
E: jonkoping@brodernas.nu

Knivsta

Restaurang Brödernas Knivsta
Centralvägen 22A
741 40 Knivsta
T: 018-109505
E: knivsta@brodernas.nu

Kristinehamn

Restaurang Brödernas Kristinehamn
Albinvägen 2
681 32 Kristinehamn
T: 0550-12244
E: kristinehamn@brodernas.nu

Kumla

Restaurang Brödernas Kumla
Stationsgatan 8
692 35 Kumla
T: 019-445509
E: kumla@brodernas.nu

Kungsholmen

Restaurang Brödernas Kungsholmen
Scheelegatan 20
116 63 Stockholm
T: 08-6500299
E: kungsholmen@brodernas.nu

Kållered

Restaurang Brödernas Kållered
Ekenleden 1A
428 36 Kållered
T: 031-3501701
E: kallered@brodernas.nu

Lidingö

Restaurang Brödernas Lidingö
Lejonstigen 12
181 32 Lidingö
T: 08-293525
E: lidingo@brodernas.nu

Linköping

Restaurang Brödernas Linköping
Tanneforsgatan 3
582 24 Linköping
T: 013-1902190
E: linkoping@brodernas.nu

Liljeholmsgallerian

Restaurang Brödernas Liljeholmsgallerian
Liljeholmstorget
117 61 Stockholm
T: 079-0984265
E: liljeholmsgallerian@brodernas.nu

Liljeholmskajen

Restaurang Brödernas Liljeholmskajen
Sjövikskajen 24
117 57 Stockholm
T: 08-51511700
E: liljeholmskajen@brodernas.nu

Marbella (Spain)

Restaurant Brödernas
Calle las Malvas 15
29600 Marbella
T: +34628717135
E: marbella@brodernas.nu

Marbella by the Beach (Spain)

Restaurant Brödernas Marbella by the Beach
Avenida Duque de humada 16
29602 Marbella
T: +34648178886
E: marbella.beach@brodernas.nu

Mariestad

Restaurang Brödernas Mariestad
Nya Torget 4
542 30 Mariestad
T: 0501-10585
E: mariestad@brodernas.nu

Motala

Restaurang Brödernas Motala
Kungsgatan 5
591 30 Motala
T: 0141-40330
E: motala@brodernas.nu

Mälarhöjden

Restaurang Brödernas Mälarhöjden
Brådstupsvägen 1
129 39 Hägersten
T: 08-290050
E: malarhojden@brodernas.nu

Nordstan

Restaurang Brödernas Nordstan
Norra Hamngatan 20
411 06 Göteborg
T: 031-3501700
E: nordstan.gbg@brodernas.nu

Nyköping

Restaurang Brödernas Nyköping
Västra Storgatan 14
611 31 Nyköping
T: 0155-30333
E: nykoping@brodernas.nu

Odenplan

Restaurang Brödernas Odenplan
Odengatan 60
113 22 Stockholm
T: 08-4403948
E: odenplan@brodernas.nu

Rosersberg

Restaurang Brödernas Rosersberg
Norrsundavägen 204
195 95 Rosersberg
T: 08-840460
E: rosersberg@brodernas.nu

Rörstrand

Restaurang Brödernas Rörstrand
Rörstrandsgatan 19
113 41 Stockholm
T: 08-4404095
E: rorstrand@brodernas.nu

Sickla

Restaurang Brödernas Sickla
Siroccogatan 7
131 54 Nacka
T: 08-272330
E: sickla@brodernas.nu

Skanstull

Restaurang Brödernas Skanstull
Ölandsgatan 45
116 63 Stockholm
T: 08-101212
E: skanstull@brodernas.nu

Skövde

Restaurang Brödernas Skövde
Billingehovsvägen 3
541 42 Skövde
T: 0500-494349
E: skovde@brodernas.nu

Stadion

Restaurang Brödernas Stadion
Valhallavägen 113
115 51 Stockholm
T: 08-990079
E: stadion@brodernas.nu

Sundsvall

Restaurang Brödernas Sundsvall
Storgatan 11
852 30 Sundsvall
T: 060-80080
E: sundsvall@brodernas.nu

Täby Park

Restaurang Brödernas Täby Park
Parkallèn 34
183 64 Täby
T: 08-323181
E: taby@brodernas.nu

Umeå

Restaurang Brödernas Umeå
Marknadsgatan 3
904 22 Umeå
T: 090-23230
E: umea@brodernas.nu

Uppsala

Restaurang Brödernas Uppsala
St:Persgatan 12
753 20 Uppsala
T: 018-4444064
E: uppsala@brodernas.nu

Ursvik

Restaurang Brödernas Ursvik
Marieborgsgatan 4
174 62 Sundbyberg
T: 070-7300347
E: ursvik@brodernas.nu

Vallentuna

Restaurang Brödernas Vallentuna
Tuna Torg 3A
186 31 Vallentuna Socken
T: 08-58006050
E: vallentuna@brodernas.nu

Visby

Restaurang Brödernas Visby
Standgatan 13
621 56 Visby
T: 0498-274060
E: visby@brodernas.nu

Västerås

Restaurang Brödernas Västerås
Vasagatan 12
722 15 Västerås
T: 021-29090
E: vasteras@brodernas.nu

Växjö

Restaurang Brödernas Växjö
Storgatan 36
352 31 Växjö
T: 0470-549700
E: vaxjo@brodernas.nu

Åkersberga

Restaurang Brödernas Åkersberga
Klappbryggan 3
184 53 Stockholm
T: 08-40027028
E: akersberga@brodernas.nu

Örebro

Restaurang Brödernas Örebro
Orvar Bergmarks plats 5
702 23 Örebro
T: 019-5000019
E: orebro@brodernas.nu

Östermalm

Restaurang Brödernas Östermalm
Östermalmstorg 5
114 42 Stockholm
T: 08-7150008
E: ostermalm@brodernas.nu

Restaurangen tar inte emot bordsbokningar.

Östersund

Restaurang Brödernas Östersund
Biblioteksgatan 11
831 31 Östersund
T: 063-60444
E: ostersund@brodernas.nu

Senaste nyheterna

Brödernas stödjer Djurens Rätt och ECC

Brödernas stödjer Djurens Rätt och ECC Vi på Brödernas har valt att jobba med European Chicken Commitment (ECC). Beslutet inkluderar 100 % av kycklingen som vi köper in på alla våra restauranger. Dessutom kommer minst 20 % av kycklingarna vi köper in födas upp enligt ECCs kriterier samt ha tillgång till utevistelse. Läs mer här

Brödernas öppnar 15 nya restauranger på kort tid

Brödernas öppnar 15 nya restauranger på kort tid NYHETER. Hamburgerkedjan Brödernas expanderar kraftigt – efter sommaren har 15 restauranger tillkommit i år. Och expansionsresan tar inte slut där. "Vi siktar på att ha 70 enheter i slutet av 2021", säger Joakim Wiklander, vd för Brödernas. Utöver de 30 restauranger som redan ingår i hamburgerkedjan Brödernas... fortsätt läsa

Restaurangkedja öppnar i Umeå – ägarna vill även satsa på padel

Restaurangkedja öppnar i Umeå – ägarna vill även satsa på padel Restaurangkedjan, som expanderar kraftigt, har beslutat att öppna i Umeå. Läs mer på www.vk.se

NHL-stjärnans hamburgerkedja öppnar tre krogar i Malmö i år

NHL-stjärnans hamburgerkedja öppnar tre krogar i Malmö i år Hansa. Jägersro center. Och Hyllie. Snabbmatskedjan Brödernas expanderar kraftigt och ska under 2021 öppna tre restauranger i Malmö. Bakom kedjan står bland andra NHL-stjärnan Mika Zibanejad. Bröderna Joakim och Jonas Wiklander har bägge gjort karriär som hockeyspelare och i åtminstone ena fallet varit uppe på SHL-nivå.... fortsätt läsa

NHL-stjärnan öppnar restaurang i Kristinehamn

NHL-stjärnan öppnar restaurang i Kristinehamn Restaurangkedjan Brödernas är på väg till... Läs mer på www.nkp.se

Nu öppnar Brödernas restaurang i Skövdehem arena

Nu öppnar Brödernas restaurang i Skövdehem arena Restaurangkedjan Brödernas är det senaste... Läs mer på www.sla.se

Brödernas kommer till Godisfabriken – första hyresgästen i Läkerolhuset är nu klar

Brödernas kommer till Godisfabriken – första hyresgästen i Läkerolhuset är nu klar Gavlegårdarna har tecknat avtal med Brödernas som öppnar i nyrenoverade lokaler i den anrika Läkerolbyggnaden. - Vi är mycket glada att kunna etablera Brödernas i Gävle, Godisfabriken. Det känns som ett självklart läge i vår expansion och vi ser fram emot att möta... fortsätt läsa

Svensk Cater skriver avtal med Brödernas Restauranger

Svensk Cater skriver avtal med Brödernas Restauranger Svensk Cater AB, en av Sveriges största foodservicegrossister, har den 24 november 2020 skrivit avtal med Brödernas Restauranger AB och det stod därmed klart att Svensk Cater AB blir Brödernas nya grossist ute i landet. Restaurangkedjan Brödernas, med NHL-stjärnan Mika Zibanejad (New York Rangers) som delägare, har snabbt... fortsätt läsa

Nytt hamburgehak vid S:t Pergallerian – Uppsala

Nytt hamburgehak vid S:t Pergallerian - Uppsala Snart öppnar ännu ett hamburgehak vid gågatan i Uppsala – inte långt från Max och Bastard burgers. Restaurangkedjan Brödernas som NHL-stjärnan Mika Zibanejad står bakom slår upp portarna i Waynes gamla lokaler. Joakim och Jonas Wiklander, som är bröder till mångårige hockey-profilen Johan Wiklander, öppnade den första restaurangen... fortsätt läsa

NHL-proffset öppnar restaurang i Växjö

NHL-proffset öppnar restaurang i Växjö Hamburgerkedjan Brödernas grundades år 2016 och har haft en snabb expansionsfas. Det finns 19 restauranger i Sverige och nu står det klart att Brödernas också öppnar i Växjö. Restaurangkedjan öppnar i Tegnér. – Växjö är en attraktiv plats för vår satsning när vi expanderar vidare utanför Stockholmsområdet. Tillsammans med Kungsleden... fortsätt läsa
Älskar du burgare? Sjyssta deals? Håll dig uppdaterad genom att prenumerera på vårat nyhetsbrev!